Image
Image
Image
Image

falklandy-stolica.jpgFALKLANDY/ISLAS MALVINAS

Argentyńczycy nazywają je Islas Malvinas, Brytyjczycy - Falkland Islands. Wielu turystów nie może pojąć, jak można było spowodować wojnę o taki w sumie mało atrakcyjny kawałek lądu. Mimo, że archipelag falklandzki tworzy ok. 200 wysepek, tak naprawdę liczą się tylko dwie - Falkland Wschodni i Zachodni. Z ok. 2500 mieszkańców Falklandów 2/3  mieszka w stolicy, miasteczku Port Stanley.

grenlandia11.jpgGRENLANDIA
Z czym mi się kojarzy grenlandzkie Disko? Z górami lodowymi, słońcem o północy i znakami „uwaga, psie zaprzęgi”. Oczywiście chodzi o Zatokę Disko, ulubione miejsce turystów odwiedzających największą wyspę świata

sw. mikolaj z dziecmi.jpgGRENLANDIA I ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Święty Mikołaj to doskonały biznes. Przy okazji tzw. Mikołajek (6 grudnia) i Bożego Narodzenia - widać to szczególnie. No dobrze, ale jeśli chcielibyśmy owego dobrodzieja odwiedzić, to dokąd powinniśmy się wybrać?


 

grenladnia-domki.jpgGRENLANDIA

Grenlandzka flaga symbolicznie odzwierciedla krajobraz tej największej wyspy świata. Symbolizuje słońce, morze, pływające po oceanie lodowe góry i lądolód, który pokrywa 85 proc. tutejszej powierzchni. 

rejkjawik - ogolnie.jpgREYKJAVIK I OKOLICE (ISLANDIA)

Reykjavik to najdalej na zachód położona stolica Europy i zarazem najbardziej na północ wysunięta stolica świata (nawet stolica Grenlandii- Nuuk, położona jest bardziej na południe). Jeszcze w 1806 roku żyło tu tylko 300 osób, z czego jak podają ówczesne źródła, 27 przebywało w więzieniu za publiczne pijaństwo. Teraz liczba mieszkańców przekracza 100 tys. - to prawie 40 proc. populacji wyspy.

lanza15.jpgLANZAROTE I FUERTEVENTURA (WYSPY KANARYJSKIE)

Z czym mi się kojarzą Kanary? Wcale nie z kanarkami. Z wulkanami, wielbłądami, kaktusami i… sutkiem Sophii Loren!

kanary-plaza.jpgWYSPY KANARYJSKIE

Wbrew temu co się myśli nazwa "Wyspy Kanaryjskie", nie pochodzi wcale od kanarków. Miejscowi  przewodnicy źródłosłów widzą w dzikich psach (po łacinie pies to canus), które zamieszkiwały archipelag.

Blog - regiony

Image
Image
© 2022 Monika Witkowska. All Rights Reserved. Designed by grow!