Nie tylko "młodzieżowe"
Odsłony: 6222
SCHRONISKA HOSTELLING INTERNATIONAL


Wśród setek tysięcy działających na świecie hosteli są też i takie oznaczone charakterystycznym trójkątnym znakiem z domkiem i sosenką na niebieskim tle. To schroniska młodzieżowe zrzeszone w sieci "Hostelling International".Obiektów podlegających pod "Hosteling International" (HI) jest ok. 5,5 tys. Spotkać je można w 78 krajach - w całej Europie, ale także w Chinach, Algierii, Pakistanie, Sudanie, nawet w Arabii Saudyjskiej czy na Nowej Kaledonii. Różnie się je nazywa, np. w Niemczech "Jugendherbergen", w Hiszpanii "Albergues Juveniles", w krajach anglojęzycznych "Youth Hostels", w Polsce zaś znamy je jako "schroniska młodzieżowe".

Wbrew popularnym skojarzeniem większość z tych obiektów reprezentuje całkiem wysoki standard. Owszem, można trafić na spartańskie sale wieloosobowe urządzone na okres wakacji w zaadoptowanych w tym celu szkołach, ale to raczej wyjątki. Dążenie do poprawy jakości sprawia, że coraz więcej schronisk młodzieżowych przypomina raczej średniej klasy hotele lub domy wczasowe z sympatycznymi pokojami 1- czy 2-osobowymi. Świadectwem tego są w Polsce schroniska w Kłębowie na Warmii, w Zakopanem oraz w beskidzkim Ustroniu, świetnie nadające się nie tylko na krótki przystanek w podróży, ale na całkiem luksusowe (i tanie) wczasy. Aktualnie na liście Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (PTSM), czyli organizacji reprezentującej w naszym kraju Hostelling International, zarejestrowano 167 schronisk młodzieżowych całorocznych oraz 150 sezonowych.

Co kraj to obyczaj


algieria-znak schroniska mlodziezowego.jpg Czym się różni schronisko HI od zwykłego hostelu niezrzeszonego w tej sieci? Zwykle ma wyższy standard i jest w nim czyściej. Również panująca atmosfera jest często spokojniejsza, przynajmniej tam, gdzie obsługa rzeczywiście przestrzega regulaminu pobytu. Mowa w nim np. o ciszy nocnej, zakazie spożywania alkoholu, rozdziale sal na męskie i damskie (nie dotyczy rodzin) etc. W efekcie wśród gości schronisk HI zdecydowanie więcej jest osób starszych oraz rodzin z dziećmi niż w zwykłych hostelach.

Oczywiście w różnych krajach schroniska różnie wyglądają, no i narzucane są też czasem dodatkowe wymogi. Na przykład na Islandii przy wejściu trzeba zdejmować buty! Różne jest podejście do kwestii pościeli - czasem dostajemy ją "w cenie", ale bywa, że jesteśmy pytani (gł. w Skandynawii, ale również i w Polsce) o własne prześcieradła (wymagane są zwykle dwa) i poszewkę na poduszkę. Jeśli nie mamy (posiadanie śpiwora nie zwalnia nas od wymogu pościeli) wszystko dostaniemy, ale musimy za to dodatkowo zapłacić.

System przyjmowania gości do schronisk HI jest dwojaki. Bywa, że przenocować może w nich każdy, aczkolwiek ci którzy posiadają legitymację, mają zniżkę. Np. w Polsce z legitymacją PTSM rabat wynosi 25 procent. Według drugiego systemu legitymacja jest warunkiem wręcz koniecznym do zameldowania. W razie czego możemy wykupić ją na miejscu, często w wersji jednorazowej lub jednomiesięcznej (zależy od kraju), żeby jednak nie uszczuplać swojego wakacyjnego budżetu, lepiej zadbać o legitymację jeszcze przed wyjazdem. Tym, którzy zamierzają korzystać tylko ze schronisk polskich, wystarczy legitymacja tzw. krajowa, ale jeśli planujemy wyjazd za granicę, musimy mieć legitymację międzynarodową, która w Polsce również "działa".

ksiazka-katalog ptsm-euroopa.jpgKatalog - przydatna rzecz


ksiazka-informator ptsm pl.jpg W sezonie wakacyjnym różnie bywa z miejscami w schroniskach, dlatego też dobrym pomysłem może być zarezerwowanie noclegu odpowiednio wcześniej. Pomoże w tym corocznie uaktualniany katalog schronisk. Oprócz polskojęzycznego "Informatora PTSM" z charakterystyką wszystkich tego typu obiektów w naszym kraju, można kupić katalog zagraniczny (treść po angielsku, niemiecku, francusku i hiszpańsku), którego I tom opisuje schroniska europejskie, II zaś - na pozostałych kontynentach.
Przy każdym schronisku podano nie tylko adres pocztowy i internetowy, ale także informacje typu jak daleko jest do stacji kolejowej, lotniska czy przystanku autobusowego, na jakie udogodnienia możemy liczyć (np. telewizja, basen, plac zabaw dla dzieci, pralnia itp.), niekiedy są też mapki dojazdowe, a także dobre rady w stylu co warto zobaczyć w najbliższej okolicy, gdzie można znaleźć tanie knajpki, albo gdzie szukać nocnych rozrywek.

Informacje praktyczne (dane z 2006 r.):


Ceny legitymacji:

W przypadku krajowej (forma kartonika) ceny zależą od wieku i tego, czy dana osoba się uczy. Najtaniej zapłacą dzieci i młodzież szkolna - 6 zł za druk legitymacji plus 4 zł za znaczek corocznej składki, najdrożej - pracujący dorośli - 15 zł za legitymację i 12 zł za znaczek. Zniżki mają nauczyciele (8 zł za legitymację i 7 zł za znaczek).

hostels.jpg Jesli chodzi o legitymację międzynarodową, to przypomina ona plastikową kartę kredytową, a występuje w dwóch rodzajach: jako "junior" (dla młodzieży uczącej się, do 26 roku życia) - za 15 zł oraz "senior" (osoby pracujące powyżej 18 roku życia) - cena 30 zł. Dokument ważny jest rok, a można go kupić w oddziałach PTSM, niektórych biurach turystycznych czy centrach informacji turystycznej.

Katalogi schronisk: krajowy - 8 zł, zagraniczne - każdy tom po 45 zł. Do kupienia za pośrednictwem Zarządu PTSM.

Kontakt: Zarząd Główny PTSM: ul. Chocimska 14, 00-791 Warszawa, tel. (0-22) 849 82 54, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internet: http://www.ptsm.org.pl , http://www.Hihostels.com

Back to top