Odsłony: 2458
Odsłony: 2635

Jak jest ze szczepionką na malarię, czy witamina B rzeczywiście odstrasza komary i czy warto kupować leki z internetu? Trzeba jednak wiedzieć, że malaria to nie jedyna groźna choroba tropikalna.

Czytaj więcej...
Odsłony: 22096

CHOROBA WYSOKOŚCIOWA - ODPOWIEDZI FACHOWCA

Doskonała technika wspinania  i wypracowana kondycja to dopiero połowa sukcesu na wyprawach w tak zwanych górach wysokich. Można być super przygotowanym i szczytu nie zdobyć, bo nasz organizm najnormalniej w świecie się zbuntuje. Jak mu pomóc z aklimatyzacją, podpowiada Robert Szymczak, doktor nauk medycznych specjalizujący się w medycynie górskiej, równocześnie doświadczony wspinacz, zdobywca trzech ośmiotysięczników (Nanga Parbat, Dhaulagiri i Mount Everest).

Czytaj więcej...
Odsłony: 9245

ZDROWIE PODRÓŻNIKA

Czego życzyć wybierającym się w podróż? Przede wszystkim zdrowia. Wyprawę życia może nam zepsuć nawet drobna niedyspozycja, dlatego też w plecaku czy walizce zawsze powinno się znaleźć miejsce na podręczną apteczkę

Czytaj więcej...
Odsłony: 20244

 CHOROBY TROPIKALNE

Co można przywieźć z egzotycznego rejsu? Wspomnienia, wpisane do książeczki żeglarskiej kolejne mile, no i liczne pamiątki. Także te niepożądane, w postaci egzotycznych chorób…

Czytaj więcej...
Odsłony: 7209

CHOROBA WYSOKOŚCIOWA

Po angielsku nazywa się ją High Altitude Sickness, a w krajach andyjskich – soroche [czytaj: soroće]. Jej powodem jest brak dostatecznej aklimatyzacji, czyli problem z przystosowaniem się organizmu do wysokości, głównie na skutek niedotlenienia (im wyżej, tym zawartość tlenu w powietrzu jest coraz mniejsza).

Czytaj więcej...
Odsłony: 10754

To, że w czasie burzy chodzić po górach się nie powinno, to "oczywista oczywistość". Zwłaszcza, że w komunikatach meteo często się przed burzami ostrzega, dzięki czemu można spróbować wycieczkę do prognoz dopasować. Z drugiej strony wszystkiego przewidzieć się nie da - prawdopodobnie nie raz zostaniemy przez burze zaskoczeni. (fot.: Tomasz Nodzyński)

Czytaj więcej...
Odsłony: 6363

KRADZIEŻE

Jest takie powiedzenie: okazja czyni złodzieja. Co w takim razie robić, aby nie stwarzać okazji?

Czytaj więcej...
Odsłony: 8765
LAWINY

Pędząca z ogromną szybkością masa śniegu zmiata na swojej drodze wszystko. Lawina to żywioł bezwzględny - niszczy, zabija, pustoszy. Co roku w lawinach giną też ludzie - na ogół narciarze, snowboardziści i wspinacze. Co robić, aby nie powiększyć smutnych statystyk?

Czytaj więcej...
Odsłony: 5242
Z NOTATNIKA PODRÓŻNIKA
- Podróże (nie)bezpieczne?

Kilka dni temu na jednym z portali przeczytałam, że w Tatrach zabił się wspinacz. Krótka, lakoniczna notatka, pod spodem wpisy internautów.

Czytaj więcej...
Odsłony: 8509
HOSTELE PRZEZ INTERNET

Wybieramy się do jakiegoś miejsca i szukamy noclegu? Nie ma sprawy - znajdziemy go i zarezerwujemy zanim wyruszymy z domu.

Czytaj więcej...
Odsłony: 6285
SCHRONISKA HOSTELLING INTERNATIONAL


Wśród setek tysięcy działających na świecie hosteli są też i takie oznaczone charakterystycznym trójkątnym znakiem z domkiem i sosenką na niebieskim tle. To schroniska młodzieżowe zrzeszone w sieci "Hostelling International".

Czytaj więcej...
Back to top