Wademekum początkującego windsurfera
Odsłony: 9871

WINDSURFING

Początki zawsze są trudne. O czym powinniśmy wiedzieć, chcąc nauczyć sie pływać na desce z żaglem?
Gdzie żeglować:

W Polsce mekką windsurfingowców, zarówno tych uczących się, jak i zaawansowanych, jest Zatoka Pucka (zwłaszcza Rewa, Chałupy i Jastarnia). Popularne są również  okolice Łeby, a także Mierzeja Wiślana (Krynica Morska i okolice). Oczywiście żeglować można również na jeziorach i zalewach (np. dla warszawiaków najbliższym miejscem na deskę jest Zalew Zegrzyński). Jeśli szukamy polskich baz windsurfingowych za granicą, to znajdziemy je przede wszystkim w Egipcie (zwłaszcza rejon Dahab), w południowej Chorwacji (Półwysep Peljesac) i na Rodos (południowy cypel wyspy w okolicy osady Prasonisi). Zaawansowani, lubiący pływanie na falach, za kultowe miejsce uznają wybrzeża Teneryfy.


SZKOLENIA

windsurfing dziecko1.jpgCeny szkoleń:

godzina szkolenia indywidualnego w Polsce to przeciętnie koszt od 40 zł/godz. (w cenie jest już sprzęt), taniej w pakietach, ale trzeba brać pod uwagę, że ceny mogą różnić się w zależności od miejsca. Np. w Jastarni w "Szkole Zdrowia" 8-godzin to 160 zł, ale w okolicach Łeby już 350 zł.

Renomowane szkoły:

W sprawdzonej przeze mnie, rzeczywiście dobrej "Szkole Zdrowia" obozy szkoleniowe odbywają się zwykle od połowy maja czerwca do końca września w systemie tygodniowym (od niedzieli do soboty, z możliwością pozostania na kolejny turnus). Baza Szkoły to camping Draga w Jastarni (od strony Zatoki Puckiej), tel. 0-58 675 25 55. Cena szkolenia w zależności od terminu wynosi 550-750 zł (22 godzin na wodzie, wykłady, sprzęt, pianka, trapez, ubezpieczenie), na początku i na końcu sezonu taniej. Na miejscu można wykupić wyżywienie oraz noclegi (w pensjonacie lub na polu namiotowym). Szczegóły: www.szkolazdrowia.com.pl , tel.  0602 17 82 08.
Dobrą opinię w środowisku windsurfingowym ma również "Bo Sport" w Chałupach, gdzie 36-godzinne szkolenie kosztuje w zależności od terminu 740-940 zł. Szczegóły: tel. 0-58 674 37 42, www.bosport.pl . Z kolei miłośnicy okolic Łeby mogą uczyć się żeglować w bazie przy campingu "Habenda" nad jeziorem Sarbsko, tel. 0507 11 64 19, www.windsurfing-habenda.pl .

windsurfing-sprzecior.jpgWydatki sprzętowe:

Na początek nie musimy inwestować w sprzęt. Powinniśmy kupić jedynie windsurfingowe buty (od 30 zł), no i ewentualnie warto pomyśleć o piance (od 200 zł za piankę z krótkimi rękawami i nogawkami, od 300 za długą; wypożyczenie - każdorazowo ok.10 zł). Od pewnego momentu przydadzą się też windsurfingowe rękawiczki (od 20 zł) oraz trapez (od 250 zł, wypożyczenie 5-10 zł/godz.). Za nową deskę musimy liczyć od 3 tys. zł, za żagiel, maszt i bom - od 2,5 tys. zł. Oczywiście można też kupić znacznie tańszy sprzęt używany.

Internet:

* http://www.windsurfing.pl - wszelkie aktualności, informacje o sprzęcie, dyskusje, propozycje wyjazdów i deskowych imprez, porady dotyczące techniki żeglowania, wyszukiwarka akwenów.
* http://www.psw.org.pl - strona Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu. Znajdziemy na niej nie tylko statut i władze organizacji, ale także informacje o regatach, a na zakładce Komisji Szkolenia - wykaz szkół, klubów i instruktorów z licencjami PSW.
* http://www.sieplywa.pl - prowadzone w luźnym, młodzieżowym stylu strony poświęcone zarówno windsurfingowi jak i surfowaniu na falach
* http://www.americanwindsurfer.com - strony amerykańskiego magazynu windsurfingowego. Do poczytania dużo ciekawych artykułów, m.in. o sprzęcie, ale trzeba znać angielski
* http://www.weather.icm.edu.pl - prognoza pogody dla wybranych regionów Polski, z wykresami na 3 dni
* http://www.windguru.cz - przejrzysta, bardzo dobra strona do sprawdzania warunków do pływania na wszystkich ważniejszych windsurfingowych spotach świata, od Australii i Karaibów, po różne miejsca także w Polsce.

Jak wybrać szkółkę windsurfingową?


Nie warto sugerować się wyłącznie ceną. To, że zapłaci się drogo jeszcze niczego nie gwarantuje, ale przesadne oszczędności też nie są wskazane. Priorytetem powinna być efektywność szkolenia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze windsurfingowej szkoły:

* Akwen - musi być to miejsce na tyle spokojne, byśmy nie stresowali się tym, co się wokół nas dzieje. Na pewno niemiłe i w dodatku niebezpieczne są przepływające w pobliżu statki, szalejący z dużą szybkością miłośnicy skuterów wodnych czy choćby kite`surfingowcy. Nie dobrze jest też uczyć się pływać w pobliżu zatłoczonej plaży, tym bardziej, że pływaków często spoza żagla trudno dojrzeć. Lepiej też, żeby w okolicy nie było sieci czy przeszkód typu pomosty, falochrony etc.  Dla początkujących wskazane są miejsca płytkie, umożliwiające szybkie i łatwe wejście na deskę (właśnie z tego powodu tak popularna jest Zatoka Pucka). Ze zrozumiałych względów istotne jest, aby woda i brzeg były czyste.

windsurfing - splawikowanie.jpg* Wiatr - bez wiatru żeglować się nie da. Są miejsca, gdzie wiatr to loteria, ale są też i takie, gdzie można założyć, że w określonych porach roku i dnia dmucha z konkretną siłą i z określonego kierunku. Siła wiatru musi być dopasowana do naszych umiejętności - jeśli będzie wiało zbyt mocno, możemy mieć problemy  nie tylko z manewrami, ale z samym wystartowaniem, nie mówiąc o ryzyku zniszczenia sprzętu. Dla zupełnie początkujących zagrożeniem może być sytuacja kiedy wiatr jest od brzegu - może nas wówczas wywiać daleko w morze i nie będziemy umieli wrócić.

* Bezpieczeństwo - ważne jest, żeby ktoś kontrolował nasze poczynania. Jeśli wypływamy bez instruktora, powinniśmy być pewni, że w razie potrzeby można będzie liczyć na pomoc, np. na łódź, która ściągnie nas do brzegu. W naszym interesie jest zadbanie o kamizelkę ratunkową - tego typu sprzęt powinien zabezpieczyć organizator szkolenia.

* Sprzęt - od niego zależy nasze bezpieczeństwo, komfort pływania i postępy w nauce. Nie musi być to sprzęt nowy, ma być jednak odpowiednio przygotowany i zadbany. Ważne jest też byśmy mieli wybór - baza powinna dysponować taka ilością desek i żagli, aby można było je sobie dopasowywać w zależności od swojej postury, umiejętności i warunków żeglugowych. Nie dobrze jest, jeśli szkółka przydziela tylko jedną deskę i żagiel na całe szkolenie - mając możliwość zmieniania sprzętu, próbowania coraz to innych modeli, więcej się nauczymy i będziemy mieli więcej frajdy.

windsurfing - poczatki.jpg * Kadra - na pewno istotne jest, by nasz nauczyciel rzeczywiście miał stopień instruktorski, co sugeruje, że zna się zarówno na technice pływania jak i metodyce nauczania. Najwięcej skorzystamy, jeśli instruktor będzie razem z nami na wodzie, komentując na bieżąco to co robimy i zadając nowe ćwiczenia. Oczywiście im mniejsza grupa, tym lepiej, a najlepiej w ogóle szkolić się indywidualnie. W przypadku szkoleń grupowych nie dobrze, jeśli trafimy do grupy znacznie nas prześcigającej poziomie. Z drugiej strony stracimy też w przypadku, kiedy nasze umiejętności będą dużo wyższe niż pozostałych kursantów.

* Zaplecze - chodzi o komfort przygotowania do zajęć i ich zakończenia. Ważne jest np. aby było gdzie się przebrać, bezpiecznie zostawić rzeczy, wziąć prysznic.

* Atmosfera - jaka jest zwykle widać, ale jeśli nie mamy okazji sami sprawdzić, być może dowiemy się od znajomych czy choćby na internetowym forum. Zawsze to lepiej, gdy można miło spędzić czas w gronie fajnych ludzi.

* Przynależność - nie trzeba wprawdzie zakładać, że szkoła nigdzie nie zrzeszona jest kiepska, ale na pewno plusem jest jeśli ma rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Windsurfingu albo VDWS (Verband Deutscher Windsurfing und Wassersport - niemiecka organizacja mająca formę międzynarodowego stowarzyszenia szkół związanych ze sportami wodnymi) . Poza tym w szkole pod patronatem PSW czy VDWS mamy szansę zdobycia patentów potwierdzających nasze umiejętności.

* Cena szkolenia - nie warto sugerować się nią zbyt pochopnie. Trzeba sprawdzić, co dokładnie jest w niej zawarte i zapytać czego nie ma. Dobrze jest porównać oferty różnych szkół, zwracając uwagę, ile godzin pływania mamy zagwarantowane (w tym - ile z instruktorem), no i sprawdzić jak wygląda kwestia każdego z wyżej wymienionych punktów. Jeśli chodzi o koszty "ukryte" - niektóre  ze szkół żądają dopłat np. za trapez lub piankę, różnie jest też z ubezpieczeniem.windsurfing-stawiam zagie2.jpgWindsurfingowy słowniczek:

* Pędnik - zestaw napędowy, czyli maszt z bomem i żaglem.
* Bom - przymocowany do masztu zwykle metalowy uchwyt, służący do manewrowania żaglem
* Miecz - rodzaj płetwy zwiększającej stateczność deski. Może być wmontowany na stałe, najczęściej jest jednak możliwość jego podnoszenia i opuszczania, w zależności od kursu, no i głębokości. Są również deski bez miecza.
* Statecznik - mniejsza od miecza płetwa na rufie, czyli z tyłu deski
* Footstrapy - wmontowane w deskę uchwyty, w które wsuwa się stopy (dotyczy zaawansowanych deskarzy).
* Zwrot - skręt z przecięciem linii wiatru. Może być zwrot przez sztag (na wiatr) oraz przez rufę (z wiatrem)
* Odpadanie - odchodzenie dziobem od linii wiatru
* Ostrzenie - dochodzenie dziobem do linii wiatru
* Hals - układ żagli związany z kierunkiem, jakim płyniemy. Może być hals prawy (kiedy bom jest na lewej burcie) i lewy (sytuacja odwrotna). Płynąc prawym halsem mamy pierwszeństwo w stosunku do tych którzy płyną halsem lewym
* Surf Spot - akwen wydzielony specjalnie dla windsurferów.

Back to top