Odsłony: 4707

MOJE DRUGIE OPŁYNIĘCIE HORNU

Od pierwszego opłynięcia Przylądka Horn minęło w styczniu 2016 roku dokładnie 400 lat. Władze Chile z wielką pompą obchodziły ten jubileusz, robiąc z niego wielkie wydarzenie medialno-polityczne. My na naszym malutkim jachcie, postanowiliśmy uczcić rocznicę nie tylko przecięciem południka, ale także zejściem na wyspę Horn oraz eksploracją innych miejsc archipelagu

Czytaj więcej...
Odsłony: 9150

REJS Z BRESTU DO LIZBONY

Plany na wrzesień miałam sprecyzowane: wspinanie w Himalajach. Niestety, Chiny zamknęły Tybet, wyprawa się posypała, ale przecież nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zamiast na ośmiotysięczniku wylądowałam na poziomie morza, zamiast liny alpinistycznej miałam w ręce szoty, a zamiast czekana – koło sterowe

Czytaj więcej...
Odsłony: 9792

 ZWYCZAJE ŻEGLARSKIE


Statki czy jachty mają obecnie przeróżne nazwy, jednak w dawnych czasach nadawano im wyłącznie żeńskie imiona

Czytaj więcej...
Odsłony: 7429

REJS "ARCTIC EXPEDITION`2011"

Dwa razy zatrzymanie, sąd, odciski palców, akcja z helikopterem i okrętem holującym jacht przez 250 mil, a na koniec wyrok nakazujący zapłacenie… 17 dolarów. Czeski film, bo nie za bardzo było wiadomo, o co w tym wszystkim chodzi. W każdym razie kiedy w nocy wskoczyli nam na pokład uzbrojeni żołnierze, wcale nam do śmiechu nie było.

Czytaj więcej...
Odsłony: 6991

ŻEGLARSKIE PRZESĄDY

Był piątkowy poranek, kiedy nasz jacht minął główki gdyńskiego portu. Wymarzony rejs skończył się szybko - problemy z masztem sprawiły, że zamiast płynąć do Szwecji, musieliśmy wrócić do Gdyni. Tak to jest, gdy wypływa się w piątek... - kiwali głowami kapitanowie innych jachtów. Od tej pory i ja uważam, że coś w tym jest, i w piątki wolę nie wypływać.

Czytaj więcej...
Odsłony: 8111

REJS PRZEZ SZWEDZKIE SZKIERY NA ALANDY

Dlaczego warto płynąć na Alandy? Choćby dlatego, że jest tam po prostu ładnie. Równocześnie - to całkiem dobra szkoła nawigowania. Poza tym dochodzą atrakcje, których nie zobaczymy na morzach południowych - białe noce, przy odrobinie szczęścia łosie i/lub łososie.

Czytaj więcej...
Odsłony: 5945

REJS NA "SIEDOWIE"

Rosyjski "Siedow" to jeden z największych żaglowców świata. Przy okazji gdyńskiego zlotu żaglowców (kilka lat temu), wraz z grupką szczęśliwców udało mi się wypłynąć na nim w krótki rejs.

Czytaj więcej...
Odsłony: 6650

ŻAGLOWCE

Rejsy na polskich żaglowcach to nie wczasy. Alarmy do żagli, nocne wachty, szorowanie pokładu, praca w kambuzie, nie każdemu muszą się podobać. Jednak chętnych by pływać na "Darze Młodzieży", "Pogorii", "Chopinie", "Zawiszy Czarnym" nie brakuje…

Czytaj więcej...
Odsłony: 9805

PŁYWANIE NA ŻAGLOWCACH

Z wysokości 10 piętra, bo tyle mniej więcej ma fokmaszt "Pogorii", 47-metrowy jacht wydaje się rzuconą na morze zabawką. Jak okiem sięgnąć, tylko woda i woda, chociaż przed dziobem zaczynają już majaczyć brzegi Korsyki. Jest luty, żeglujemy "Pogorią" po Morzu Liguryjskim.

Czytaj więcej...
Odsłony: 9934

WINDSURFING

Początki zawsze są trudne. O czym powinniśmy wiedzieć, chcąc nauczyć sie pływać na desce z żaglem?
Czytaj więcej...
Odsłony: 5875

KURSY WINDSURFINGOWE

Człowiek uczy się przez całe życie - wychodząc z tego założenia wraz z początkiem wakacji zapisałam się do Szkoły. Były ćwiczenia, wykłady, nawet egzamin. Nie była to jednak zwykła szkoła lecz - windsurfingowa.

Czytaj więcej...
Odsłony: 8478

JAK ROZPOCZĄĆ PRZYGODĘ Z NURKOWANIEM

Kuszą cię morskie głębiny - barwny świat raf koralowych, leżące na dnie morskim wraki... A może po prostu chcesz, ot tak sobie zejść pod wodę, by otoczył cię Wielki Błękit dający poczucie wolności i swobody... Wszystko przed Tobą - nurkowanie przestało być już sportem elitarnym.

Czytaj więcej...
Back to top