Image
Image
Image
Image

enurmino-wioska.jpgCZUKOTKA
Do położonego na północy Czukotki Enurmino nie prowadzą żadne drogi, a statek z zaopatrzeniem do jedynego sklepu dopływa tylko raz w roku. Życie mieszkańców toczy się wokół polowań – na foki, morsy i wieloryby.

wwrangla2.jpgWYSPA WRANGLA (CZUKOTKA)
W ciągu dwóch godzin spotykamy dziewięć białych niedźwiedzi! Większość na brzegu, ale trzy pływają obok jachtu. Na położonej na Oceanie Arktycznym rosyjskiej Wyspie Wrangla żyją ich setki. Grób Czukczy zjedzonego we własnej chacie uświadamia nam, że nie ma z nimi żartów.


kaukaz - w obozie 2.jpgWSPINACZKA NA ELBRUS (KAUKAZ)

Pamiętam jak na lekcjach geografii uczono mnie, że najwyższy szczyt Europy to Mt. Blanc we Francji. Aż pewnego razu wyczytałam, w Księdze Rekordów Guinessa, że wcale nie, bo wyższy o całe 835 metry jest rosyjski Elbrus. Ta leżąca na granicy Europy i Azji góra to jeden z siedmiu pięciotysięczników jakie są na Kaukazie.

 

kaukaz-widok z uszba 2.jpgKAUKAZ (ROSJA)

Większość wypraw na Kaukaz cel ma jasny: zdobycie Elbrusa (5642 m n.p.m.), najwyższego szczytu całej Rosji. Ale Kaukaz to także inne góry i nie mniej ciekawe - doliny.

 

zagorsk-mury.jpgOKOLICE MOSKWY

Podmoskiewski Siergijew Posad to jedno z ogniw otaczającego stolicę Moskwę "Złotego Pierścienia". Nie samo miasto jest tu jednak istotne, ile znajdujący się na jego obrzeżach ufortyfikowany zespół klasztorny.

czatka 022.jpgPAMIĄTKA Z PODRÓŻY - SKUNDLONA ŁAJKA

Pochodzącej z Kamczatki "Czatki" już nie ma - musieliśmy ją uśpić , co było wielkim dramatem w mojej rodzinie. A że była to psina naprawdę wyjątkowa - mądra, wierna i z "charakterem", ciągle "Czacię" wspominamy.  Poniżej, krótka Jej historia  pisana jeszcze w czasie kiedy żyła…

 

odessa-schody.jpgODESSA (UKRAINA)

Większości turystów Odessa kojarzy się z filmem "Pancernik Potiomkin", a konketnie ze sceną, w której wśród panicznie uciekającego przed kozackimi kulami tłumu, stacza się po schodach wózek wypuszczony przez zabitą matkę. Schody Potiomkinowskie to obecnie jeden z symboli z miasta.

 

Blog - regiony

Image
Image
© 2022 Monika Witkowska. All Rights Reserved. Designed by grow!