Image
Image
Image
Image
BARU - CZTEROŁAPA HIMALAISTKA

Trudno jest powiedzieć jaki jest rekord wysokości zdobytej przez psa, ale niewykluczone że należy on do Baru, bezdomnego psa, który wszedł na położony w Himalajach siedmiotysięcznik Baruntse (7129 m)

 

On i Ona poznali się w Himalajach, no i wpadli sobie w oko… Ale może po kolei…

BIEL PO HORYZONT

Mający 4892 metry Mt Vinson, najwyższy szczyt Antarktydy, nie jest wspinaczkowo bardzo trudny. Problem w jego zdobyciu stanową ekstremalne temperatury (w środku lata minus 40 stopni to standard) i jego odizolowanie od cywilizacji. Najbliższe miasto znajduje się w odległości... 4 tys. kilometrów!

LHOTSE - SZCZĘŚCIE I TRAGEDIA

Lhotse to sąsiadka Everestu – niższa, ale bardziej wymagająca technicznie. Może dlatego zdecydowanie mniej osób wybiera ten ośmiotysięcznik za swój cel? W ciągu całego 2019 roku zezwolenia na wspinaczkę na Everest otrzymało ponad 450 osób, podczas gdy na Lhotse – 110, z czego szczyt zdobyło zaledwie 36.

Kazbek widziany z obrzeży miasteczka Stepancminda.

Kojarzą go nawet ci, którzy nigdy w Gruzji nie byli. Pokryty śniegiem (nawet latem) majestatyczny stożek, często przedstawiany jako tło słynnej cerkiewki Świętej Trócy, pokazywany jest na plakatach, pocztówkach i pamiątkowych magnesach, a w programach wycieczek stanowi niemal obowiązkowy punkt programu.

DZIEŃ Z ŻYCIA W BAZIE POD EVERESTEM

Mówi się: baza pod Everestem, choć w rzeczywistości to znajdujące się na wysokości ok. 5300 m n.p.m. wielkie namiotowe miasteczko obsługuje także wyprawy na inne okoliczne szczyty: Lhotse (8516 m), Nuptse (7861 m) i Pumori (7161 m).

I WTEDY WYŁONIŁA SIĘ ONA...

Manaslu (8156 m) to jedna z najładniejszych gór z elitarnego grona ośmiotysięczników. Dla nas była łaskawa - 28 września tego roku udało nam się stanąć na jej szczycie. Ale i treking dookoła Manaslu też jest ciekawą przygodą

Z PINGWINEM PO KORONĘ

Najwyższy na Antarktydzie Mt Vinson (4892 m) był ostatnim szczytem w zdobywanej przeze mnie Koronie Ziemi. Niezbyt trudny technicznie, ale najzimniejszy i pod wieloma względami wyjątkowy!

PIRAMIDA CARSTENSZA - GÓRA CO Z DŻUNGLI WYRASTA

Ci, którzy byli na Piramidzie Carstensza uprzedzali: góra fajna, ale dostaniesz nieźle w kość. Nawet nie tyle przy wspinaniu (choć to też), ile na dojściu do góry, w dżungli. Sprawdziło się. Dżungla Papui łatwa nie jest, ale dla tak fajnej góry, warto się pomęczyć

AMA DABLAM - MATTERHORN HIMALAJÓW

Jego charakterystyczny, budzący respekt wygląd sprawia,że jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych himalajskich szczytów. I jedną z najpiękniejszych gór świata.

DOSTOJNY MATT - 150 LAT "PO"

Jak wygląda góra Matterhorn kojarzy chyba każdy. A jeśli nawet nie, wystarczy żeby przypomniał sobie czekoladki Toblerone. Już od lat 20. XX wieku na ich opakowaniu widnieje rysunek charakterystycznej skalnej piramidy, a i same czekoladki przypominają jej kształt. W 2015 roku minęła 150 rocznica pierwszego zdobycia legendarnego szczytu.

DENALI - WCALE NIEŁATWY PRZECIWNIK

DENALI (dawniej MT McKINLEY), ALASKA

Dawniej mówiło się o tej górze Mt McKinley,, teraz się mówi: Denali. Góra dwóch nazw - piękna i wcale niełatwa. W roku kiedy ja atakowałam ten szczyt, czyli w 2014 (sezon wspinaczkowy trwał od maja do początku lipca) zaliczany do Korony Ziemi najwyższy szczyt Ameryki Północnej, atakowało 1204 wspinaczy, z czego wierzchołek zdobyło tylko 429. Jak zorganizować wyprawę na Denali i jak zwiększyć swoją szansę na sukces? Oto mini-poradnik pisany głównie z myślą o wybierających się na tę górę.

pudza5.jpgO TRAGICZNEJ LAWINIE NA EVEREŚCIE (2014 r.)
-Czy się boimy? Pewnie że tak. Ale „big pudża” dla bogów gór gwarantuje nam ich przychylność!  Tak mówił rok temu szef grupy Szerpów zakładających na stokach Everestu poręczówki. 18 kwietnia 2014 r. na stokach najwyższej z gór zeszła lawina. Z pośród mimimum 13 jej ofiar, wszyscy to nepalscy Szerpowie.


PORADY PODRÓŻNIKA

Moje Pasje

Blog - regiony

Image
Image
© 2022 Monika Witkowska. All Rights Reserved. Designed by grow!