Image
Image
Image
Image
Z pozdrowieniami od bernardynów

Lata temu dostałam maskotkę: pluszowego bernardyna z, a jakże, baryłką na szyi. To on zainspirował mnie, by wybrać się na Przełęcz św. Bernarda, skąd słynne psiska się wywodzą. Tam też dowiedziałam się, że w rzeczywistości bernardyny baryłek na szyjach wcale nie nosiły.

Miasto Światła, czyli dokąd zawędrował Piłat

LUCERNA (SZWAJCARIA)


Co mają wspólnego: królowa Wiktoria, Lew Tołstoj, Sophia Loren i Kurt Scheller? Łączy ich Lucerna. Oczywiście nie występująca także w Polsce roślina pastewna :), ale położone w środkowej Szwajcarii miasto, malowniczo wciśnięte miedzy góry i jezioro.

Przystań pięciu kółek (olimpijskich)

LOZANNA (SZWAJCARIA)

Różne są preferencje zwiedzania. Większość gości Lozanny wybierze na pewno Muzeum Olimpijskie, ale nie brak też i takich, których zainteresuje... grób psa Coco Chanel.

Zygzak między szczelinami

LODOWIEC ALETSCH (SZWAJCARIA)


Szwajcarski lodowiec Aletsch w 2001 roku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby go zobaczyć, co roku tysiące turystów wjeżdża pociągiem do najwyżej położonej stacji kolejowej Europy, wybudowanej na wysokości 3454 m, tuż pod wierzchołkami czterotysięczników - Mnicha, Jungfrau i Eigera. Jeśli jednak chcemy słynny lodowiec naprawdę poznać, nie mamy wyjścia - musimy go po prostu przejść.

Olimpijska stolica

MUZEUM OLIMPIJSKIE (SZWAJCARIA)


"Citius, altius, fortius" czyli "szybciej, wyżej, silniej" - te trzy łacińskie słowa, wyryte w kamieniu, witają nas przy wejściu do Muzeum Olimpijskiego w Lozannie.

Nad Lac Léman

GENEWA (SZWAJCARIA)


"Miasto Pokoju" mówi się o Genewie. To tu mieści się europejska siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych, tutaj też został założony i do tej pory ma swoje główne biuro Międzynarodowy Czerwony Krzyż.

Czworonożni ratownicy

PSY BERNARDYNY (SZWAJCARIA)Któż nie zna bernardynów - wielkich, pozornie ociężałych, niezwykle sympatycznych psów. Kiedyś - na zaśnieżonych alpejskich szlakach ratowały ludzi, dzisiaj - z baryłką na szyi, pozują do zdjęć.

Sherlock Holmes po alpejsku

MEIRINGEN I OKOLICE (SZWAJCARIA)


Znajdujące się w samym sercu Szwajcarii niewielkie Meiringen to dla miłośników Sherlocka Holmes`a miejsce kultowe. Przyjeżdżają zwiedzić muzeum słynnego detektywa, zrobić zdjęcie przy jego pomniku, no i przede wszystkim – zobaczyć wodospad, w którym rzekomo zginął.

Blog - regiony

Image
Image
© 2022 Monika Witkowska. All Rights Reserved. Designed by grow!