Image
Image
Image
Image
Na środku Bałtyku

BORNHOLM (WYSPA DUŃSKA)


Turystów z Polski jest na Bornholmie coraz więcej, w związku z czym obok napisów po duńsku i niemiecku coraz częściej pojawiają się napisy polskojęzyczne (polski jest nawet bardziej popularny niż angielski!). Mało tego - coraz więcej Bornholmczyków uczy się naszego języka (zimą tamtejsze władze organizują specjalne kursy).

Klockowy świat

 
LEGOLAND (DANIA)

Legoland to drugie, po Kopenhadze, najchętniej odwiedzane przez turystów miejsce w Danii. Wiek nie ma znaczenia - bawią się tu zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy udowadniają, że są po prostu dużymi dziećmi.

Setka ludzi i tysiące mew


CHRISTIANSØ (WYSPA DUŃSKA)

Nie ma tu samochodów, bo przecież nie ma gdzie jeździć. Wysepka Christiansø ma zaledwie 710 m długości, sąsiednia Fredederiksø - 440 m. Na obydwu żyje przez okrągły rok około 100 osób. Dookoła mają tylko wody Bałtyku.

Stolica u źródeł

ROSKILDE (DANIA)


Zanim Eryk Pomorski nie ustanowił Kopenhagi duńską stolicą, funkcję tą pełniło położone nad urokliwym fiordem Roskilde (25 km na zachód od Kopenhagi).

Posiadłość nad Sundem

RUNGSTEDLUND (DANIA)

W Polsce Karen Blixen kojarzymy głównie ze zekranizowaną powieścią "Pożegnanie z Afryką".  W Danii pisarka zasłynęła również utworzeniem otaczającego jej dom... ptasiego rezerwatu.

Na styku mórz

DANIATrudno uwierzyć, ale jedną z osób najbardziej zasłużonych dla duńskiej turystyki jest... Szekspir. Wielki dramaturg wprawdzie nigdy w Danii nie był, ale w jednym z tutejszych zamków umiejscowił akcję "Hamleta". Dziś Kronborg, nazywany popularnie Zamkiem Hamleta, stanowi jedną z najpopularniejszych duńskich  atrakcji. 

Mały kraj wielki duchem


DANIA


Od Półwyspu Skandynawskiego oddziela Danię wprawdzie Bałtyk i Morze Północne, ale ze względów historyczno-kulturowych zalicza się ją do Skandynawii. Podkreśla to nawet skandynawski krzyż na fladze. Nie bez znaczenia jest także podobieństwo języka duńskiego do szwedzkiego czy norweskiego.


 

Blog - regiony

Image
Image
© 2022 Monika Witkowska. All Rights Reserved. Designed by grow!