Image
Image
Image
Image
Abacja, co Polaków przyciągała

OPATIJA (WYBRZEŻE CHORWACJI)

Przyjeżdżał tu niegdyś na wakacje Piłsudski, Mościcki, stałym bywalcem był również Witkiewicz, zaś Sienkiewicz świętował otrzymanie Nobla. W początkach XX wieku „bywanie” w położonym na wybrzeżu Adriatyku kurorcie, było po prostu modne.  

Miłość łączy, miłość dzieli...

MUZEUM ZERWANYCH WIĘZI (CHORWACJA, ZAGRZEB)

Różne są rodzaje miłości. Między kochankami, małżonkami, miłość rodzicielska, miłość platoniczna… Każde takie uczucie jest piękne, pełne emocji, ale następstwem chwil szczęścia i euforii czasem często bywa ból rozstania. Opowiada o tym zlokalizowane w Zagrzebiu, stolicy Chorwacji Muzeum Zerwanych Więzi.

CHORWACKIE SLAPY

JEZIORA PLITWICKIE, WODOSPADY KRKA (CHORWACJA)

Co poza wybrzeżem warto zobaczyć w Chorwacji? Na przykład „slapy”.  Tak  po chorwacku nazywa się wodospady.

krk1-w porcie.jpgWYSPA KRK (CHORWACJA)
Chorwacja kojarzy się Polakom głównie z Dalmacją. Ale północ tego kraju też jest ciekawa. To właśnie tam, w Zatoce Kvarnerskiej, położona jest największa chorwacka wyspa - Krk

Pośród sępów i dupinów

WYSPY CRES I LOSINJ (PÓŁNOCNA CHORWACJA)

Kiedyś była to jedna, długa niczym wrzeciono wyspa, ale już w starożytności stwierdzono, że szkoda czasu na jej opływanie i w najwęższym miejscu ją przekopano. Nie wiadomo kto to uczynił, czy Rzymianie, czy jeszcze ich poprzednicy – Iliryjczycy, faktem jednak jest, że teraz Cres i Lošinj to dwie wyspy przedzielone 11-metrowej szerokości kanałem.

procesja-ida.jpgPROCESJE WIELKANOCNE NA WYSPIE HVAR (CHORWACJA)

Na możliwość niesienia krzyża w tej procesji, chętni czekają ponad 20 lat! Nie zniechęcają ich wysiłek i trudy – z ważącym kilkanaście kilogramów krzyżem idą całą noc, pokonując boso 25 kilometrów
hv-hvar.jpgHVAR (CHORWACJA)
Mówi się, że chorwacka Dalmacja to „ziemia tysiąca wysp”. W plebiscycie na najpiękniejszą z nich Hvar miałby szansę na zwycięstwo


Uwaga! W zakładce "Galerie" albo klikając tutaj można obejrzeć zdjęcia z Chorwacji (nie tylko z wyspy Hvar)
split-panorama.jpgSPLIT (CHORWACJA)

Cesarz Dioklecjan przeszedł do historii jako brutalny prześladowca chrześcijan. A co robił na emeryturze? Uprawiał kapustę. Poniekąd właśnie ta pasja doprowadziła do założenia Splitu, obecnie jednego z najpiękniejszych miast chorwackiego wybrzeża

dubrownik-przed katedra.jpgFIESTA W DUBROWNIKU

Rokrocznie 3 lutego w Dubrowniku odbywa się wielka fiesta ku czci patrona miasta - Sv. Vlaha, albo inaczej mówiąc: świętego Błażeja.

dubrownik-ogolnie.jpgDUBROWNIK (CHORWACJA)

Kiedy w 1991 roku wojska serbskie zaczęły bombardowanie Dubrownika, Europa zamarła - wizja jednego z najpiękniejszych miast kontynentu zamienionego w gruzy była straszna. Jak feniks z popiołów Dubrownik się odrodził - dzisiaj znowu są tu tłumy turystów, którzy zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia.

osijek5.jpgWSCHODNIA CHORWACJA
Chorwacja kojarzy nam się przede wszystkim z morzem. Do położonej w głębi Slawonii i Baranji, czyli w najbardziej na wschód wysunięty zakątek tego kraju, mało kto z cudzoziemców zagląda. Tymczasem tam także są ciekawe miejsca, w tym również porty. Fakt, nie morskie. Rzeczne.


Blog - regiony

Image
Image
© 2022 Monika Witkowska. All Rights Reserved. Designed by grow!