Image
Image
Image
Image

DLACZEGO AKURAT K2?

Od razu wyjaśniam - nie rzucam się z przysłowiową motyką na słońce. :)

Do decyzji o próbie zmierzenia się z K2 dojrzewałam długo i jest to decyzja jak najbardziej przemyślana, jak też konsultowana z licznymi osobami które mnie znają i mogą ocenić moje górskie doświadczenie. 278353207 4975645422543379 790051859894221435 n

Czuję się do tej wyprawy przygotowana fizycznie (trenowałam długo i solidnie), ale co ważne - także psychicznie. Jeśli Góra pozwoli, bardzo bym chciała stanąć na jej wierzchołku, ale jestem daleka od obsesji na tym punkcie - nie zamierzam ryzykować więcej niż to będzie rzeczywiście koniecznie, a moim celem jest przede wszystkim z tej wyprawy wrócić i opisać w książce jak to na tym K2 jest :)

Pewnie interesuje Was dlaczego zdecydowałam się na K2, a nie na jakiś inny ośmiotysięcznik? Powodów jest wiele:

- Bo dlaczego nie? Uważam że K2 jest w zasięgu moich możliwości…
- Jak na razie na szczycie K2 stanęła tylko jedna, jedyna Polka, Wanda Rutkiewicz (w 1986 roku, czyli 36 lat temu!), a mamy akurat oficjalnie ogłoszony przez Sejm Rok Wandy Rutkiewicz. Niezależnie od efektu mojego wspinania, będzie to okazja uczcić naszą najsłynniejszą himalaistkę!
- Chciałabym zwrócić uwagę na to, że himalaizm kobiecy w Polsce istnieje, chociaż jest niezauważany i niedoceniany (widać to choćby po firmach Skarbu Państwa, które wyprawy męskie wspierają, a kobiecych nie)
- Założyłam sobie, że wobec licznych planów jakie mam (projekty podróżnicze, żeglarskie i inne), to już ostatni rok który poświęcam na ośmiotysięczniki. A jak już coś kończyć, to dać z siebie może nie wszystko, ale naprawdę dużo i robić coś "z przytupem". K2 jest ambitne, więc wybór jest jasny J
- Swoje lata już mam (w czasie wyprawy wybije 56), ale chcę pokazać że "starsza młodzież" też jeszcze wiele może :). Tak na marginesie - jeśli stanęłabym na szczycie, byłabym najstarszą kobietą na K2 w skali świata (dotychczasowa rekordzistka zdobyła szczyt w wieku 52 lat)
- Obiecałam że napiszę jeszcze jakąś książkę o ośmiotysięcznikach, a piszę tylko o tym, co znam z autopsji, na podstawie własnych przeżyć. Podejrzewam że z różnych ośmiotysięczników, jednak to o K2 większość z Was chciałaby poczytać J
- A tak poza tym to co tu kryć, K2 jest piękne, pociągające i co tu kryć - po prostu chciałabym na Nim stanąć. Tak po prostu, dla siebie, z pasji i miłości do Gór!

Image
Image
© 2022 Monika Witkowska. All Rights Reserved. Designed by grow!