Image
Image
Image
Image

EJLAT (IZRAEL)

Patrzę jak przystojny Omer czule głaszcze Nanę po brzuchu. Ona odwzajemnia mu się pełnym oddania całusem... Nana jest delfinicą, Omer - jej opiekunem.

Szlakiem Biblii i kibuców

GALILEA (IZRAEL)

Większość powierzchni Izraela zajmują pustynie. Kontrastem do nich jest położona na północy zielona, górzysta Galilea z jeziorem zwanym "morzem". Znajdujące się tu miejsca biblijne - Kana, Nazaret, góra Tabor i wiele innych, to magnes dla licznych pielgrzymek, także z Polski.

Jedno miasto, trzy religie

JEROZOLIMA (IZRAEL)

Nie znam drugiej takiej metropolii. Dla wyznawców każdej z trzech największych religii monoteistycznych świata - żydów, chrześcijan i muzułmanów, Jerozolima jest świętym miastem. Nie ma jednak znaczenia czy jest się wierzącym, czy nie - pobyt tutaj jest przeżyciem dla każdego.

jemen-kawa2.jpgKAWA Z JEMENU
Aż trudno uwierzyć, że w kraju który był pierwszym w świecie eksporterem kawy do Europy trudno się napić prawdziwej małej czarnej.


jemen-dzambija2.jpgDŻAMBIJA (jambiya)
Tradycyjny nóż o krótkim, obustronnym ostrzu, noszony we wsuniętej za szeroki pas zakrzywionej pochwie, to jeden z symboli Jemenu.

jemen -zony wracajace z zakupow.jpgJEMEN
Informacje praktyczne przydatne przy organizacji wyjazdu do Jemenu. Dane z początku 2011 r.

 

 

jemen-widok na sane.jpgJEMEN
Jedno z jemeńskich przysłów mówi: „Sanę musisz zobaczyć bez względu na to, jak dużo czasu ci ta podróż zajmie, i jak wiele razy twój zmęczony wielbłąd padnie na kolana”. Skoro tak, to zapakowałam plecak i do stolicy Jemenu się wybrałam. Oczywiście nie na wielbłądzie, tylko samolotem.

Blog jemeński

 

JEMEN


Gdy mówiłam że jadę do Jemenu, znajomi pukali się w czoło! Przecież tam Al-Kaida, bazy terrorystów, niebezpiecznie, strzelają do cudzoziemców, porywają…  - nasłuchałam się. No i oto tu jesteśmy. Ja jako pilot i moja siedmioosobowa grupka. Jak jest? Sympatycznie, no i egzotycznie, bo Jemen to jeden z najciekawszych krajów arabskich, nieskażony jeszcze masową turystyką. A jak z bezpieczeństwem? To już trudniejszy temat - zależy w jakim regionie...


jemen-panorama miasta.jpgJEMEN

Wieżowce na pustyni? W XI wieku? Brzmi to jak opowieść z cyklu "Baśni Tysiąca i Jednej Nocy". A jednak to prawda. Sięgające nawet 9 pięter domy-wieże, budowane jedynie przy pomocy rąk, przetrwały do czasów obecnych, stanowiąc jedną z głównych atrakcji Jemenu. Nie jest to żaden zamknięty teren muzealny. Ludzie żyją w nich tak samo jak przed wiekami, może tylko trochę wygodniej.

jor1.jpg

JORDANIA

Jak smakuje Philadelphia? Co zobaczył Mojżesz z góry Nebo? Jak wygląda podwodny czołg? Jordania to nie tylko dwa morza i ruiny Petry.petra10.jpgPETRA (JORDANIA)
W 2007 roku w głośnym międzynarodowym plebiscycie w trakcie którego oddano 90 mln głosów, wybrano Nowe Siedem Cudów Świata. Jednym z nich została jordańska Petra


     

                                            

petra-na iglicy.jpgPETRA (JORDANIA)

Gdyby nie żył w Jordanii tylko np. we Francji, pewnie byłby słynnym wspinaczem. Ma jednak pecha, bo jest tylko biednym Beduinem. Wspina się na wszystko, na co może. Najchętniej - na zabytkowe kolumny i ściany antycznych świątyń. Mimo dużych wysokości nie używa żadnej asekuracji, wierzy wyłącznie chwytliwym palcom i bosym stopom.


 

 

Blog - regiony

Image
Image
© 2022 Monika Witkowska. All Rights Reserved. Designed by grow!