Odsłony: 11659
KOŁOBRZEG


"Przejażdżki wojskowym sprzętem pancernym" - zachęca transparent ustawiony przy głównej drodze wylotowej z Kołobrzegu. Nie namyślam się - zjeżdżam z drogi i chwilę później parkuję na jeszcze niedawno czynnym poligonie.

Na dzień dobry wita mnie napis: "Strefa wojenna". Widać tylko tyle, bo reszta została zasłonięta.

Czytaj więcej...
Odsłony: 5561
JASTARNIA


W herbie ma literę J, ryby i morskie fale. Jastarnia to jedna z najpopularniejszych miejscowości wczasowych naszego wybrzeża. Ale nie tylko dla plaż i bogatego w jod powietrza warto tu przyjechać.

Czytaj więcej...
Odsłony: 12088

 BIESZCZADY

Przez długie lata legalne dojście do źródeł Sanu i legendarnego Grobu Hrabiny było zabronione. Teraz nie ma z tym problemu, ale i tak mało kto tam dociera.

Czytaj więcej...
Odsłony: 5419
PSZCZYNA


-Psz… Psz… - męczy się z szeleszczącymi sylabami pytający o drogę zagraniczny turysta. W końcu poddaje się: -Pless – oddycha z ulgą, decydując się na niemiecką nazwę miasta. –Czyli Pszczyna? A, to tam – wskazuję mu kierunek.

Czytaj więcej...
Odsłony: 5215
ZAGÓRZ K. SANOKA


Aleksander Fredro pisał o tym miejscu: "Klasztor w Zagórzu w mglistą dal poziera, białe tam mnichy, dzwony głośno dzwonią...". Dziś mnichów już nie ma, a i dzwony nie dzwonią. Z potężnej warowni pozostały tylko ruiny. Ale jakże malownicze...

Czytaj więcej...
Odsłony: 6170
MILÓWKA (BESKID ŻYWIECKI)Jeszcze do niedawna mało kto kojarzył Milówkę (pomijam tych, którzy często jeździli drogą Żywiec-Zwardoń). Teraz, dzięki braciom Golcom, tę położona na Żywiecczyźnie miejscowość zna cała Polska. Golcowie się tu urodzili, wychowali, a nawet w śpiewają o Milówce w jednej z piosenek.

Czytaj więcej...
Odsłony: 7033
JELEŚNIA (BESKID ŻYWIECKI


Kiedyś zatrzymywali się tu na nocleg kupcy, górale wyprawiali wesela i chrzciny (kończące się nierzadko bójkami), czasem wpadali zbójnicy... Dzisiaj "Starą Karczmę" w Jeleśni odwiedzają głównie turyści.

Czytaj więcej...
Odsłony: 7930
ZAKOPANE


Ciekawe czym byłoby Zakopane, gdyby nie cepry - przybysze z nizin, którzy pokochali ten piękny tatrzański zakątek. Na liście owych ceprów znajdziemy mnóstwo znanych nazwisk. Wielu artystów, muzyków i literatów postanowiło się tu osiedlić, sławiąc w swoich utworach góralski folklor

Czytaj więcej...
Odsłony: 5036
ZAKOPANE (TATRY)


Witkiewicz, Orkan, Zaruski, Makuszyński, Marusarz… Na tabliczkach mnóstwo znanych nazwisk. Zakopiański cmentarz na Pęksowym Brzyzku od typowych alei zasłużonych odróżnia się tym, że nie ma na nim wielkich pomników - dominuje góralski folklor i prostota.

Czytaj więcej...
Odsłony: 5632
MORSKIE OKO (TATRY)


Dawniej wierzono, że ma podziemne połączenie z… Adriatykiem. Morskie Oko to jeden z najpiękniejszych zakątków polskich Tatr, choć tłumy turystów nieco psują magię tego miejsca.

Jest największym jeziorem w polskiej części Tatr (34,5 ha). W krystalicznie czystej wodzie można dostrzec pstrągi, a dawniej występował tu również łosoś dunajcowy, czyli inaczej troć. Nic dziwnego, że górale nazywali go Rybi Staw, zaś wypływający stąd strumień Rybim Potokiem. Mówiło się też: Polski Staw, Biały Staw, Zielona Woda… Morskie Oko to nazwa nadana przez turystów, a że ładna – szybko się przyjęła. Słowo „morskie” było nawet uzasadnione, w związku z krążącymi legendami o połączeniu tatrzańskiego jeziorka z Adriatykiem.

Czytaj więcej...
Odsłony: 5599
WOJNOWO


Wojnowo to niewielka mazurska wioska. Wśród ok. czterystu mieszkańców są tam wyznawcy czterech religii. 

Czytaj więcej...
Odsłony: 5847

OWCZARNIA NA MAZURACH

Mówi się, że młodzież ucieka ze wsi do miast. W ich przypadku jest odwrotnie - nie wyobrażają sobie życia w mieście. Rozkochani w folklorze, poświęcając wszystkie swoje fundusze, założyli w Owczarni Muzeum Mazurskie.

Czytaj więcej...
Back to top