CHOROBA WYSOKOŚCIOWA - ODPOWIEDZI FACHOWCA
Doskonała technika wspinania i wypracowana kondycja to dopiero połowa sukcesu na wyprawach w tak zwanych górach wysokich. Można być super przygotowanym i szczytu nie zdobyć, bo nasz organizm najnormalniej w świecie się zbuntuje. Jak mu pomóc z aklimatyzacją, podpowiada Robert Szymczak, doktor nauk medycznych specjalizujący się w medycynie górskiej, równocześnie doświadczony wspinacz, zdobywca trzech ośmiotysięczników (Nanga Parbat, Dhaulagiri i Mount Everest).
Czytaj więcej...ZDROWIE PODRÓŻNIKA
Czego życzyć wybierającym się w podróż? Przede wszystkim zdrowia. Wyprawę życia może nam zepsuć nawet drobna niedyspozycja, dlatego też w plecaku czy walizce zawsze powinno się znaleźć miejsce na podręczną apteczkę
Czytaj więcej...CHOROBY TROPIKALNE
Co można przywieźć z egzotycznego rejsu? Wspomnienia, wpisane do książeczki żeglarskiej kolejne mile, no i liczne pamiątki. Także te niepożądane, w postaci egzotycznych chorób…
CHOROBA WYSOKOŚCIOWA
Po angielsku nazywa się ją High Altitude Sickness, a w krajach andyjskich – soroche [czytaj: soroće]. Jej powodem jest brak dostatecznej aklimatyzacji, czyli problem z przystosowaniem się organizmu do wysokości, głównie na skutek niedotlenienia (im wyżej, tym zawartość tlenu w powietrzu jest coraz mniejsza).
Czytaj więcej...To, że w czasie burzy chodzić po górach się nie powinno, to "oczywista oczywistość". Zwłaszcza, że w komunikatach meteo często się przed burzami ostrzega, dzięki czemu można spróbować wycieczkę do prognoz dopasować. Z drugiej strony wszystkiego przewidzieć się nie da - prawdopodobnie nie raz zostaniemy przez burze zaskoczeni. (fot.: Tomasz Nodzyński)
KRADZIEŻE
Jest takie powiedzenie: okazja czyni złodzieja. Co w takim razie robić, aby nie stwarzać okazji?
Czytaj więcej... Pędząca z ogromną szybkością masa śniegu zmiata na swojej drodze wszystko. Lawina to żywioł bezwzględny - niszczy, zabija, pustoszy. Co roku w lawinach giną też ludzie - na ogół narciarze, snowboardziści i wspinacze. Co robić, aby nie powiększyć smutnych statystyk?
Kilka dni temu na jednym z portali przeczytałam, że w Tatrach zabił się wspinacz. Krótka, lakoniczna notatka, pod spodem wpisy internautów.
Czytaj więcej...Wybieramy się do jakiegoś miejsca i szukamy noclegu? Nie ma sprawy - znajdziemy go i zarezerwujemy zanim wyruszymy z domu.
Wśród setek tysięcy działających na świecie hosteli są też i takie oznaczone charakterystycznym trójkątnym znakiem z domkiem i sosenką na niebieskim tle. To schroniska młodzieżowe zrzeszone w sieci "Hostelling International".
Czym się różni "hostel" od "hotelu"? Nie tylko jedną literą. Przede wszystkim ceną (tańszego noclegu od hostelu raczej nie znajdziemy), no i atmosferą. Są tacy, którzy mając do wyboru apartament w Hiltonie i wieloosobową salę w hostelu, bez wahania wybiorą to drugie.
Czytaj więcej...