Hits: 3467

stambul-cysterna.jpgATRAKCJE STAMBUŁU
Patrząc na ruchliwą ulicę po której jeżdżą tramwaje trudno się domyślić, że pod jej powierzchnią kryje się jeden z najciekawszych, a zarazem najprzyjemniejszych do zwiedzania zabytków Stambułu

 
Czytaj więcej...
Hits: 4413

kurdystan10.jpgWSCHODNIA TURCJA / KURDYSTAN / ARARAT

Wczasy w Alanyi czy wypad do Stambułu to za mało, by powiedzieć, że zna się Turcję. Bądź co bądź to ogromny kraj - ze Stambułu do najwyższej góry Turcji, Araratu, w linii prostej jest 1350 km, czyli tyle samo ile ze Stambułu do Warszawy! Im dalej na wschód, tym turystów mniej, ludzie biedniejsi, ale za to bardziej gościnni.

Czytaj więcej...
Hits: 6241

tureckie1bc10.jpgTURCJA
Co zrobić jeśli ktoś rzuci na nas urok? Jaki związek z Turcją mają tulipany? Skąd się wzięła Polka na sułtańskim dworze?

 

 

Czytaj więcej...
Hits: 4680

turcja-pamukale dawniej.jpgPAMUKKALE (TURCJA)

Już z daleka widać białe wzgórze. Wygląda jak rzucone na stok kłaki waty, albo raczej - powszechnie uprawianej w tych okolicach bawełny. Stąd zresztą nazwa tego miejsca: Pamukkale, czyli "Bawełniany Zamek" ("
pamuk" to po turecku bawełna, "kale" - zamek).

 

Czytaj więcej...
Hits: 5050

stambul-bazylika hagia sophia2.jpgHAGIA SOPHIA (TURCJA)

Przez 916 lat była świątynią chrześcijańską, przez następne 482 służyła jako meczet, zaś od 1935 roku Hagia Sophia pełni funkcję muzeum, zaliczanego w Stambule do miejsc "pierwszej kolejności zwiedzania".

 

Czytaj więcej...
Hits: 4195

WAŻNE DLA WYBIERAJĄCYCH SIĘ DO TURCJI


Wakacje w Turcji? Doskonały pomysł, bo kraj to ciekawy, względnie tani i przyjazny  turystom. Ale każdy kraj ma też swoją specyfikę. Turcja także i bądźmy na to przygotowani.

Czytaj więcej...
Hits: 6107

turcja-efez bilblioteka.jpgEFEZ (TURCJA)

Niegdyś Efez był jednym z największych i najsłynniejszych starożytnych miast. Tu znajdował się jeden z siedmiu cudów świata, tu wygłaszał swoje teorie Heraklit, tu święty Jan napisał swoją Ewangelię. Dziś są w tym miejscu tylko ruiny, ale za to - jakie ruiny!

Czytaj więcej...
Hits: 4971

bodrum-zamek2.jpgBODRUM (TURCJA)

Na współczesnych mapach widnieje jako Bodrum, ale w starożytności nazywane było Halikarnasem. To tu znajdował się jeden z siedmiu cudów antycznego świata - potężne mauzoleum. Dziś jest to modny kurort wczasowy.

Czytaj więcej...
Hits: 4872

kawa po turecku.jpgSTAMBUŁ (TURCJA)

Zza okna dobiega głos muezzina nawołującego do porannej modlitwy. Nieprzytomna łapię za zegarek. - Allah, Allah (tak mówią Turcy kiedy się denerwują) - jest dopiero wpół do siódmej! Korci mnie, by znowu się położyć, ale głos rozsądku zwycięża. Szkoda czasu na spanie! Mamy do dyspozycji tylko przedłużony weekend, a przecież tyle jest w Stambule do oglądania.

Czytaj więcej...
Hits: 6253

przeprawa przez morze marmara.jpgTURCJA - WOKÓŁ MORZA MARMARA


Jeden kraj i aż cztery morza... Pod tym względem możemy Turcji pozazdrościć. Nad Śródziemne i Egejskie często jeździmy na wakacje. Czarne też jest znane, choć od strony tureckiej turystycznie słabo wykorzystane. O Marmara - często nawet nie słyszeliśmy.

 

Czytaj więcej...
Hits: 4794

turcja-adampol.jpgADAMPOL (TURCJA)


„Szczęść Boże” – pozdrawia napis nad wejściem do, jak głosi tabliczka: „Domu Pamięci Cioci Ryży”. Typowy staropolski dom w okolicy przypominającej nieco przedgórza Beskidów. Tyle, że to przecież Turcja, i to w dodatku już jej azjatycka część.

 

 

 

 

Czytaj więcej...
Back to top