Hits: 6787
 
JEZIORO LOCH NESS (SZKOCJA)


O Loch Ness słyszał prawie każdy. Czy słynny potwór o sympatycznym imieniu Nessie, rzeczywiście istnieje, można powątpiewać, ale zobaczyć stanowiące część Kanału Kaledońskiego jezioro, na pewno warto. Najlepiej z pokładu łodzi.

Czytaj więcej...
Hits: 7219
SKYE W LICZBACH:

Powierzchnia: 1,656 km2
Ludność: ok. 10 tys.
Język: angielski i szkocki-gaelicki
Waluta: funty brytyjskie i równoważne im funty szkockie; 1 zł to ok. 0,20 funta, funt = 4,93 zł.

Czytaj więcej...
Hits: 5673
WYSPA SKYE (SZKOCJA)


Czy można zakochać się w krowie? Jak dzielna Flora uratowała Ślicznego Karolka, prawnuka Jana III  Sobieskiego? Ile wzrostu ma  Starzec ze Storr? Jak zbierać munrosy? Jeśli chcemy się tego dowiedzieć, przyjedźmy do Szkocji, na Wyspę Skye.

Czytaj więcej...
Hits: 4139
LIVERPOOL (WIELKA BRYTANIA)


Nie ważne czy lubimy szanty, czy nie jesteśmy ich fanami - „Pożegnanie Liverpoolu” kojarzy chyba każdy, kto ma hobby związane z wodą. Kiedy po raz chyba tysięczny do moich uszów doleciały słowa: „Żegnaj nam dostojny stary porcie, rzeko Mersey żegnaj nam…” postanowiłam: kiedyś muszę „stary port” i ową Mersey zobaczyć!

Czytaj więcej...
Hits: 4080
SZKOCJA

Jesień w Szkocji jest szczególnie urokliwa. Porosłe wrzosami wzgórza kontrastują z soczystą, niemal wiosenną zielenią trawy skubanej przez wszechobecne owce. Tu i ówdzie pojawia się kolejny zamek albo drogowskaz zapraszający do destylarni. To nic, że pogoda jest w przysłowiową kratkę. Zresztą Szkoci sami mówią: - Jak ci się pogoda nie podoba, to poczekaj dziesięć minut i się zmieni!

Czytaj więcej...
Hits: 4427
BELFAST (IRLANDIA PÓŁNOCNA)


Kojarzy nam się pewnie jako "bombowe" miasto. I słusznie, tyle że zależy jak słowo "bombowe" interpretować. Zamieszki, zamachy, uliczne walki to już przeszłość. Teraz Belfast pokazuje drugie, spokojne oblicze - miasta do którego warto przyjechać choćby i na weekend.

Czytaj więcej...
Hits: 4140
PSIAK Z EDYNBURGA (SZKOCJA)


Mieszkańcy Edynburga są z niego dumni. Czworonożny Bobby przez 14 lat dzień w dzień przesiadywał przy grobie swego pana, za co doczekał się pomnika. Teraz grób wiernego psa odwiedzają codziennie dziesiątki turystów.

Czytaj więcej...
Back to top