Hits: 2547

Lata temu dostałam maskotkę: pluszowego bernardyna z, a jakże, baryłką na szyi. To on zainspirował mnie, by wybrać się na Przełęcz św. Bernarda, skąd słynne psiska się wywodzą. Tam też dowiedziałam się, że w rzeczywistości bernardyny baryłek na szyjach wcale nie nosiły.

Czytaj więcej...
Hits: 2213
LUCERNA (SZWAJCARIA)


Co mają wspólnego: królowa Wiktoria, Lew Tołstoj, Sophia Loren i Kurt Scheller? Łączy ich Lucerna. Oczywiście nie występująca także w Polsce roślina pastewna :), ale położone w środkowej Szwajcarii miasto, malowniczo wciśnięte miedzy góry i jezioro.

Czytaj więcej...
Hits: 2555
LEUKERBAD (SZWAJCARIA - NARTY)


Śniadanie z szampanem serwowane w… basenie, potem zjazdy po nartostradach i po południu dla odmiany terma rzymska. A wieczorem wino z motylkiem i tatar z czekoladą. Co to takiego? Przepis na udany urlop w szwajcarskim Leukerbad.

Czytaj więcej...
Hits: 3104
BRAMY SŁOŃCA (LES PORTES DU SOLEIL) - SZWAJCARIA/FRANCJA

Polscy górale nie mogą się dogadać, aby dwa wyciągi na tym samym stoku objąć jednym skipassem. W położonych na granicy Francji i Szwajcarii Bramach Słońca na jeden skipass mamy 650 km nartostrad, a w zgodnych rozliczeniach nie przeszkadzają nawet międzypaństwowe granice.

Czytaj więcej...
Hits: 3466
LOZANNA (SZWAJCARIA)

Różne są preferencje zwiedzania. Większość gości Lozanny wybierze na pewno Muzeum Olimpijskie, ale nie brak też i takich, których zainteresuje... grób psa Coco Chanel.

Czytaj więcej...
Hits: 3772
ZIMA W  ST. MORITZ  (SZWAJCARIA)


Nastawiłam się że będzie bardzo snobistycznie. Trochę jest, ale bez przesady. Futra nie wzięłam i wcale nie było mi z tym źle. Zamiast dylematu co na siebie włożyć miałam inny - co wybrać: narty po trasach czy off piste, snowkite`ing czy bobsleje?

Czytaj więcej...
Hits: 3147
CRANS-MONTANA (SZWAJCARIA)

Na ogół myśli się, że Crans-Montana to jedno miasto. Tymczasem Crans to jedna miejscowość, a Montana – druga. Obie szykowne, nie zabiegające o reklamę. I bez reklamy jest to jeden z najsłynniejszych na świecie ośrodków narciarskich.

Czytaj więcej...
Hits: 3136
BELALP-BLATTEN (SZWAJCARIA)


Czarownice latające na miotłach? To w polskich bajkach. W Szwajcarii czarownice jeżdżą na nartach, miotły używając zamiast kijków.

Czytaj więcej...
Hits: 3341
NARTY W SAVOGNIN (SZWAJCARIA)Czy ja dobrze widzę? Palmy na stoku i narciarz tulący się do roznegliżowanej mulatki?! Z perspektywy krzesełka nie widać, że mulatka to manekin. Zresztą w szwajcarskim Savognin wszystko jest możliwe!

Czytaj więcej...
Hits: 3566
NARTY W DAVOS (SZWAJCARIA)

Aż trudno uwierzyć, że dawne uzdrowisko, w którym leczono gruźlików to teraz jeden z najsłynniejszych regionów narciarskich świata.

Czytaj więcej...
Hits: 3397
LODOWIEC ALETSCH (SZWAJCARIA)


Szwajcarski lodowiec Aletsch w 2001 roku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby go zobaczyć, co roku tysiące turystów wjeżdża pociągiem do najwyżej położonej stacji kolejowej Europy, wybudowanej na wysokości 3454 m, tuż pod wierzchołkami czterotysięczników - Mnicha, Jungfrau i Eigera. Jeśli jednak chcemy słynny lodowiec naprawdę poznać, nie mamy wyjścia - musimy go po prostu przejść.

Czytaj więcej...
Hits: 3005
MUZEUM OLIMPIJSKIE (SZWAJCARIA)


"Citius, altius, fortius" czyli "szybciej, wyżej, silniej" - te trzy łacińskie słowa, wyryte w kamieniu, witają nas przy wejściu do Muzeum Olimpijskiego w Lozannie.

Czytaj więcej...
Back to top