Hits: 4471

OPATIJA (WYBRZEŻE CHORWACJI)

Przyjeżdżał tu niegdyś na wakacje Piłsudski, Mościcki, stałym bywalcem był również Witkiewicz, zaś Sienkiewicz świętował otrzymanie Nobla. W początkach XX wieku „bywanie” w położonym na wybrzeżu Adriatyku kurorcie, było po prostu modne.  

Czytaj więcej...
Hits: 3100

WYSPA RAB (CHORWACJA)

Na początek wyjaśnienie: proszek (pisze się: prošek) to rodzaj słodkiego chorwackiego wina, a Arba Felix – starożytna nazwa miasta Rab, stolicy adriatyckiej wyspy o tej samej nazwie.

Czytaj więcej...
Hits: 3554

MUZEUM ZERWANYCH WIĘZI (CHORWACJA, ZAGRZEB)

Różne są rodzaje miłości. Między kochankami, małżonkami, miłość rodzicielska, miłość platoniczna… Każde takie uczucie jest piękne, pełne emocji, ale następstwem chwil szczęścia i euforii czasem często bywa ból rozstania. Opowiada o tym zlokalizowane w Zagrzebiu, stolicy Chorwacji Muzeum Zerwanych Więzi.

Czytaj więcej...
Hits: 4629

JEZIORA PLITWICKIE, WODOSPADY KRKA (CHORWACJA)

Co poza wybrzeżem warto zobaczyć w Chorwacji? Na przykład „slapy”.  Tak  po chorwacku nazywa się wodospady.

Czytaj więcej...
Hits: 4168

krk1-w porcie.jpgWYSPA KRK (CHORWACJA)
Chorwacja kojarzy się Polakom głównie z Dalmacją. Ale północ tego kraju też jest ciekawa. To właśnie tam, w Zatoce Kvarnerskiej, położona jest największa chorwacka wyspa - Krk

Czytaj więcej...
Hits: 4442

WYSPY CRES I LOSINJ (PÓŁNOCNA CHORWACJA)

Kiedyś była to jedna, długa niczym wrzeciono wyspa, ale już w starożytności stwierdzono, że szkoda czasu na jej opływanie i w najwęższym miejscu ją przekopano. Nie wiadomo kto to uczynił, czy Rzymianie, czy jeszcze ich poprzednicy – Iliryjczycy, faktem jednak jest, że teraz Cres i Lošinj to dwie wyspy przedzielone 11-metrowej szerokości kanałem.

Czytaj więcej...
Hits: 4340

ch-beli.jpgTrasa: Północ Chorwacji (południe już znamy), a dokładniej: Jeziora Plitwickie, wyspy Cres, Losinj i Krk oraz mały kawałek Półwyspu Istria.

Zapraszam tutaj .Hits: 4941

procesja-ida.jpgPROCESJE WIELKANOCNE NA WYSPIE HVAR (CHORWACJA)

Na możliwość niesienia krzyża w tej procesji, chętni czekają ponad 20 lat! Nie zniechęcają ich wysiłek i trudy – z ważącym kilkanaście kilogramów krzyżem idą całą noc, pokonując boso 25 kilometrów
Czytaj więcej...
Hits: 6603

hv-hvar.jpgHVAR (CHORWACJA)
Mówi się, że chorwacka Dalmacja to „ziemia tysiąca wysp”. W plebiscycie na najpiękniejszą z nich Hvar miałby szansę na zwycięstwo


Uwaga! W zakładce "Galerie" albo klikając tutaj można obejrzeć zdjęcia z Chorwacji (nie tylko z wyspy Hvar)
Czytaj więcej...
Hits: 6676

split-panorama.jpgSPLIT (CHORWACJA)

Cesarz Dioklecjan przeszedł do historii jako brutalny prześladowca chrześcijan. A co robił na emeryturze? Uprawiał kapustę. Poniekąd właśnie ta pasja doprowadziła do założenia Splitu, obecnie jednego z najpiękniejszych miast chorwackiego wybrzeża

Czytaj więcej...
Hits: 3821

dubrownik-przed katedra.jpgFIESTA W DUBROWNIKU

Rokrocznie 3 lutego w Dubrowniku odbywa się wielka fiesta ku czci patrona miasta - Sv. Vlaha, albo inaczej mówiąc: świętego Błażeja.

Czytaj więcej...
Hits: 3914

dubrownik-ogolnie.jpgDUBROWNIK (CHORWACJA)

Kiedy w 1991 roku wojska serbskie zaczęły bombardowanie Dubrownika, Europa zamarła - wizja jednego z najpiękniejszych miast kontynentu zamienionego w gruzy była straszna. Jak feniks z popiołów Dubrownik się odrodził - dzisiaj znowu są tu tłumy turystów, którzy zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia.

Czytaj więcej...
Back to top